ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و اصلاح اختلالات دندان و فک می پردازد. قرار گیری دندان ها و فک در موقعیت صحیح و هماهنگی با یکدیگر عامل مهمی است که بر کلیه عملکرد تنفسی و جویدن دهان و دندان شما تأثیر می گذارد. ارتودنسی به ما کمک می کند تا این عملکرد ها را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم.

ارتودنتیست ها در طول درمان تلاش زیادی می کنند تا دندان ها و فک را تراز کنند. قالب گیری ، عکس برداری، رادیوگرافی از فک و صورت و توموگرافی کامپیوتری برای ایجاد یک برنامه درمانی دقیق انجام می شود. برنامه ریزی درمانی دقیق توسط یک متخصص با تجربه مهمترین بخش درمان است. به این مرحله از درمان در کلینیک دندانپزشکی کام اهمیت زیادی داده می شود.

درمان ارتودنسی در تمامی گروه های سنی قابل انجام است. معاینه ارتودنسی در کودکان باید از سن 6 سالگی شروع شود. درمان به موقع ازمشکلاتی مانند اختلالات فک، مشکلات تنفسی (لوزه ها، آدنوئیدها، تنفس دهانی و غیره)، عادات غیرطبیعی (مکیدن انگشت، جویدن ناخن و …) که در این سنین قابل تشخیص است، جلوگیری می کند. درمان در گروه های سنی کودکان بیشتر با لوازم ارتودنسی متحرک است.

درمان ارتودنسی با سیم های ثابت معمولا از سنین 11 تا 12 سالگی که دندان های دائمی طور کامل رشد می کنند، شروع می شود. مشکلاتی مانند ازدحام یا شکاف در دندان ها، عدم رویش دندان ها، اختلال در بسته شدن دهان و اپن بایت با بریس ثابت قابل درمان است.

مدت درمان ارتودنسی نسبت به شدت مشکلات ارتودنسی 1 تا 4 سال است. معمولا درمان 2 سال طول می کشد.

درمان ارتودنسی ثابت (درمان بریس) چیست؟

درمان ارتودنسی ثابت پس از افتادن تمام دندان های شیری و رشد دندان های دائمی در دهان (میانگین سن 12 سال) آغاز می شود. این روش درمانی به طور متوسط ​​بین 1.5 تا 2.5 سال طول می کشد. قطعات نگهدارنده کوچک و سیمی، روی سطوح جلویی دندان ها ثابت می شود و با کمک بریس های قرار داده شده دندان ها اصلاح می شود.

ارتودنسی شفاف

این نوع درمان ارتودنسی به عنوان درمان بدون سیم نیز شناخته می شود و با الاینر شفاف (اینویزیلاین) انجام می شود. هیچ سیم یا براکت فلزی در این درمان استفاده نمی شود. الاینر های شفاف به شکل سفارشی برای هر بیمار تولید می شود. این الاینر ها از مواد ترموپلاستیک ساخته می شوند که به طور جداگانه روی ردیف دندان های پایین و بالایی قرار می گیرند و دندان ها را احاطه می کنند. تعداد الاینر ها با توجه به میزان ازدحام دندان ها متفاوت است. ارتودنسی شفاف آسایش بیمار را فراهم می کند و در مدت زمان کوتاهی تاثیر خود را نشان می دهد. متخصص ارتودنسی ، الاینر ها را هر سه هفته یکبار تعویض می کند.

ارتودنسی شفاف دندان ها را بدون نیاز به براکت حرکت می دهد. الاینر یک وسیله شفاف، با حمل آسان و متحرک است و برای تمام سنین مناسب است. به دلیل این که الاینر بر اساس اندازه گیری های انجام شده در کنترل بالینی تهیه می شود، می توان در مواردی که دستیابی به هدف مورد نظر با مشکل روبرو می شود، برنامه درمانی را تغییر داد.

ارتودنتیست ها در مشکلات پیشرفته ارتودنسی الاینر را ترجیح نمی دهند. اگر متخصص ارتودنسی انجام این روش درمانی را مناسب تشخیص دهد، ابتدا قالب گیری دندان های بیمار انجام می شود. دندانپزشک با کمک اندازه گیری های انجام شده حرکات دندان را مرحله به مرحله برنامه ریزی می کند. در پایان هر مرحله چاپگرهای سه بعدی الاینر را آماده می کند.

اتصال و درآوردن و تمیز کردن الاینر شفاف بسیار آسان است. افرادی که از الاینر شفاف (اینویزیلاین) استفاده می کنند، این شانس را دارند که قبل از غذا خوردن یا مسواک زدن ، آن را بردارند.

بریس های زبانی ( بریس لینگوال )

بریس های زبانی برای اصلاح شلوغی دندان استفاده می شود. تفاوت این روش درمانی در این است که ارتودنتیست ها براکت ها و سیم ها را در پشت دندان ها قرار می دهند. براکت ها به صورت سفارشی ساخته می شوند. منطق در درمان بریس لینگوال مانند سایر درمان های ارتودنسی است. به دندان فشار وارد می کند و آن را به تراز مورد نظر می رساند. این یکی از رایج ترین روش های درمانی ارتودنسی است که در بزرگسالان بیشتر ترجیح داده می شود. طول مدت درمان با بریس های معمولی یکسان است. با توجه به اینکه بریس ها پشت دندان هستند ممکن است 1-2 هفته طول بکشد تا به آن عادت کنید.

 

دلایل استفاده از بریس های زبانی

 

 • افرادی که عدم تعادل در فک پایین و بالایی خود دارند.
 • برای افرادی که دغدغه های زیبایی دارند.
 • افرادی که به دلیل زندگی اجتماعی به ظاهر خود اهمیت می دهند.
 • افرادی که مشکلات عمومی دارند و نیاز به درمان ارتودنسی دارند.
 • افرادی که عادت به دندان قروچه دارند.

 

مزایای ارتودنسی لینگوال:

 • وقتی از بیرون به آن‌ها نگاه کنید، دیده نمی شود.
 • از بین بردن اضطراب ظاهری در بیماران
 • برای بیماران در هر گروه سنی مناسب است.
 • درمان با بریس لینگوال واکنش آلرژیک در افراد ایجاد نمی کند.
 • آنها تأثیری بر زندگی حرفه ای و اجتماعی بیماران ندارند.
 • با بریس های لینگوال ، مشکلاتی که در طول درمان با آن مواجه خواهید شد به حداقل می رسد.

 

 

بریس های سرامیکی

بریس های سرامیکی در رنگ سفید مات ساخته می شود. رنگ آن نزدیک به رنگ دندان است. به دلیل این که اصطکاک کمی بیشتر است، ممکن است زمان درمان بریس های سرامیکی کمی بیشتر شود.

ظاهر بریس های فلزی برای جوانان مشکلی ایجاد نمی کند. این وضعیت با استفاده از لاستیک های رنگی به سرگرمی تبدیل می شود. افرادی که می خواهند در میانسالی تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند، معمولاً از ظاهر شدن بریس روی دندان احساس بدی دارند. و آنها نمی خواهند سیم ها دیده شوند. براکت های سرامیکی گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که ظاهر سیمی درمان ارتودنسی را دوست ندارند.

 

آخرین مطالب

لینک های مفید