اگر بیماری باعث از دست دادن دندان شود چه کاری می توانم انجام دهم؟

از دست دادن دندان

از دست دادن دندان در بزرگسالی یکی از رایج ترین مشکلات در دهان است. معمولاً پس از ضربه یا بیماری در ناحیه دهان و دندان ها این اتفاق می افتد و باعث می شود که لبخند شما عملکرد و زیبایی خود را از دست بدهد. فراتر از آن، عواقب از دست دادن دندان صرفاً در مشکلات زیبایی خلاصه نمی شود و می تواند بر ساختار دهان بیمار به دلیل عوامل مختلفی مانند ساییدگی، تحلیل استخوان یا مال اکلوژن و غیره تأثیر بگذارد.

3

دلایل اصلی از دست دادن دندان

کشیدن دندان:

این روش درمانی معمولاً توسط دندانپزشک انجام می شود، زیرا کشیدن دندان گاهی برای سلامتی بیمار بسیار اهمیت دارد. عواقب کشیدن دندان در مراحل اولیه شدید نیست. در برخی موارد توصیه می شود که از ارتودنسی استفاده کنید تا بتوانید برای جلوگیری از مشکلات تراز و اکلوژن استفاده کنید. دلایل اصلی کشیدن دندان معمولاً عفونت ها، پوسیدگی یا محدودیت در فضای دهان است.

بیماری‌های پریودنتال:

بیماری‌های پریودنتال ، بیماری‌هایی هستند که در موارد شدید می‌توانند باعث از دست دادن دندان شوند که شایع‌ترین آنها التهاب لثه و پریودنتیت است. آنها باعث از دست دادن چسبندگی لثه و دندان می شوند و این منجر به از دست دادن دندان می شود که معمولاً به دلیل بهداشت نامناسب دهان و دندان ایجاد می شود.

2

آژنسیس دندانی:

آژنسیس یک بیماری دندانی است که باعث می شود دندان ها به درستی رشد نکنند و در نتیجه به شکل نهفته داخل لثه باقی بمانند. این بیماری علاوه بر مشکلات زیبایی که معمولاً به همراه دارد ، می تواند مشکلات جدی در عملکرد دندان ها نیز به همراه داشته باشد.

ترومای دندانی:

آخرین علت از دست دادن دندان، ضربه خوردن است. نه تنها می‌توانیم دندان را از دست بدهیم، که در حال حاضر به خودی خود یک مشکل است، بلکه می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود که ساختار داخلی دهان ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عصب را تحت تأثیر قرار می ‌دهد. یکی از شناخته شده ترین دلایلی که باعث می شود دندان های ما زرد شوند، کلسیفیکاسیون است.

عواقب از دست دادن دندان چیست؟

مشکلات اصلی از دست دادن دندان بسیار متنوع است. علاوه بر مشکلات زیبایی ، روانشناختی و عملکردی مشکلات زیر نیز ممکن است رخ دهد:

  • مشکلات آواشناسی که بر نحوه صحبت کردن ما تأثیر می گذارد.
  • مشکلات جویدن که باعث می شود نتوانیم غذا را به درستی بجویم. این مشکلات می تواند به این معنی باشد که سایر دندان های دهان باید بیشتر درگیر این روند باشند و در نتیجه سایش بیشتری را متحمل شوند.
  • تاثیر بیشتر روی لثه به دلیل سوراخ جدیدی که در دندان ایجاد کرده است ، فضایی برای رسوب مواد غذایی باقی می گذارد.
  • مال اکلوژن دندانی که باعث می شود نتوانید دهان را به درستی ببندید.

من یک دندان از دست داده ام، چه کاری میتوانم انجام دهم ؟

خوشبختانه راه حل های مختلفی برای دندان های از دست رفته وجود دارد. کارآمدترین روش درمانی معمولاً قرار دادن ایمپلنت دندانی است که به جایگزینی دندان از دست رفته کمک می کند. ایمپلنت در فضای ریشه دندان قرار می گیرد و با استخوان فک بالا ترکیب می شود و در نتیجه از تحلیل استخوان جلوگیری می کند. این جراحی بسیار راحت است. در طول کاشت دندان از بی حسی موضعی استفاده می شود و بسیار سریع و بدون درد است.

بریج دندان

انواع مختلفی از بریج ها وجود دارند که شکاف ایجاد شده توسط دندان از دست رفته شما را پر می کنند. بر خلاف ایمپلنت‌های دندانی که روی دندان‌های جانبی تأثیر نمی‌گذارد، بریج‌ معمولاً از دندان‌های جانبی حمایت می‌شود.

4 scaled

دندان های مصنوعی

اگر دهان شما بیش از چند دندان از دست داده باشد، دندانپزشک ممکن است دندان مصنوعی را توصیه کند. دندان مصنوعی دستگاهی است که از تعدادی دندان سرامیکی تشکیل شده و به راحتی از دهان خارج می شود. پروتزهای فول ست را می توان با روکش کردن چند دندان باقیمانده در حالی که ظاهر و عملکرد دندان های طبیعی حفظ می شود، استفاده کرد. عادت کردن به دندان مصنوعی ممکن است زمان ببرد، اما پس از مدتی احساس راحتی و طبیعی شدن پیدا می کنید.

5

چه مدت می توانیم با دندان از دست رفته زندگی کنیم؟

از دست دادن دندان در دهان می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی شود. این موارد با مشکلات داخل دهانی شروع می شوند و تا اختلالات سیستمیک ادامه می یابد. اگر دندان از دست رفته در دهان شما وجود داشته باشد، حداکثر زمان ما برای بازسازی این کمبود 6 ماه است. پس از شش ماه استخوان فک شروع به تحلیل می کند که روند کاشت دندان را طولانی و یا غیر ممکن می کند.

ما در کلینیک دندانپزشکی کام می توانیم به شما در مورد ایمپلنت مشاوره دهیم. ما همچنین از  پروتز متحرک و طیف وسیعی از روش های درمانی برای مقابله با از دست دادن دندان استفاده می کنیم.

آخرین مطالب

لینک های مفید