ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

کاشت دندان

 

ایمپلنت‌ دندان پیچ‌ هایی از جنس تیتانیومی هستند که می‌توان از آن‌ها در از دست دادن یک یا چند دندان استفاده کرد و با پروتزی که روی آن قرار می گیرد، کاملا سازگار است. در صورت از دست دادن دندان، کاشت دندان نیاز به تراش دندان های کناری و ساخت بریج را برطرف می کند. ایمپلنت دندان نیاز به پروتز متحرک را از بین می برد.

در بیمارانی که تحلیل استخوان پیشرفته دارند، اگر نتوان از پروتز ثابت روی ایمپلنت استفاده کرد، پروتز متحرکی که توسط 2 تا 4 ایمپلنت پشتیبانی می شود، به راحتی قابل اجرا است. متخصصین جراح فک و صورت کلینیک دندانپزشکی کام، ایمپلنت های شما را با یک مداخله کوتاه مدت و ساده تحت بی حسی موضعی انجام می دهد.

 

پس از جراحی ایمپلنت بین 2 تا 4 ماه باید صبر کنیم تا ایمپلنت به استخوان فک متصل شود. در صورت استفاده از پیوند استخوان و پیوند لثه، دوره انتظار می تواند تا 6 ماه نیز افزایش یابد. مدت زمان بهبودی برای هر بیمار با توجه به تراکم استخوان فک متفاوت است.

پس از اتمام فرآیند جوش خوردن ایمپلنت با استخوان که به آن استئواینتگراسیون نیز می گوییم، دندان های سرامیکی روی ایمپلنت دندان شما قرار داده می شود. مرحله ساخت روکش دندان نیز 7 الی 10 روز طول می کشد. اگر حجم استخوان فک شما کافی نباشد، جراح فک و صورت از پودر استخوان برای پیوند استخوان استفاده می کند. در صورت استفاده از داروهایی مانند آنتی بیوتیک ، مسکن و دهان شویه های ضد عفونی کننده پس از عمل جراحی ، هیچ مشکلی نخواهید داشت.

 

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت نسبت به روش های انجام شده، تعداد ایمپلنت ها و برند ایمپلنت استفاده شده متفاوت است. در صورت مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کام می توانید از قیمت ایمپلنت دندان و روش های جایگزین این روش درمانی مطلع شوید.

 

کاربرد پودر استخوان و پیوند استخوان

ممکن است حجم  استخوان فک بیمار همیشه برای کاشت ایمپلنت مناسب نباشد. مقدار و تراکم استخوان ممکن است کافی نباشد و استفاده از پودر استخوان ممکن است قبل یا در حین کاشت دندان انجام شود. پس از پیوند استخوان 3-5 ماه باید صبر کرد. روش پیوند استخوان هیچ گونه عارضه بیولوژیکی ایجاد نمی کند.

 

ایمپلنت فوری

پیش از این برای کاشت دندان نیاز بود تا 3 ماه بعد از کشیدن دندان منتظر بمانید. امروزه به لطف تکنولوژی در حال توسعه ، ایمپلنت دندان فوری را می توان در همان جلسه به محض کشیدن دندان اجرا کرد. اگر کیفیت استخوان خوب و پایداری ایمپلنت مناسب باشد، جراح فک و صورت پروتز موقت را نیز در همان روز روی ایمپلنت دندان نصب می کند و با دندان های جدید از بیمار خداحافظی می کند. دندانپزشک پروتز دائمی را بعد از 3 ماه انجام می دهد. کاشت ایمپلنت به محض کشیدن دندان از کاهش حجم استخوان جلوگیری می کند و مدت زمان درمان را کوتاه تر می کند.

 

لیفت سینوس یا پیوند سینوس

سینوس در استخوان فک بالایی در سمت راست و چپ قرار دارد که به حفره بینی وصل شده اند و در راستای ریشه دندان های پرمولر و دندان آسیاب شما هستند. پس از کشیدن دندان، استخوان در ناحیه دندان کشیده شده شروع به ذوب شدن می کند. همزمان، سینوس منبسط می شود زیرا ریشه دندان در این ناحیه وجود ندارد. پس از گذشت زمان، استخوانی برای کاشت در این ناحیه وجود ندارد.

 

این ناحیه رتا می توان با برنامه های لیفت سینوس بسته (غیر مستقیم) و باز (مستقیم) بازسازی کرد. پس از استفاده از پودر استخوان برای قرار دادن در کف ناحیه سینوس، باید 5 تا 6 ماه صبر کنیم و سپس ایمپلنت قرار می گیرد. در صورت مناسب بودن استخوان، جراح فک پودر استخوان و ایمپلنت دندان را همزمان قرار می دهد.

نکته مهم این است که بیماران ما بعد از کشیدن دندان خیلی منتظر درمان نماند تا جراحی ساده تر باشد. با افزایش زمان انتظار، حجم استخوان کاهش می یابد. اگر بعد از عمل از داروهای تجویز شده استفاده کنید و توصیه های پزشک را رعایت کنید، درد، تورم، ادم را تجربه نخواهید کرد.

 

ایمپلنت All on four

درمان ایمپلنت دندان با تکنیک ایمپلنت All on four   روشی است که در آن 4 ایمپلنت را در زوایای برنامه ریزی شده قرار داده می شود و بارگذاری پروتز در همان روز در بیماران بی دندان انجام می گیرد. مزیت این روش درمانی این است که نیازی به لیفت سینوس و استفاده از پودر استخوان اضافی نیست، زمان درمان کوتاه تر می‌شود و می‌توان دندان‌های موقت را در همان روز روی ایمپلنت گذاشت و بیمار می‌تواند با دندان‌های جدید به خانه برود.

جراح فک و صورت با استفاده از اشعه ایکس پانورامیک و توموگرافی حجمی ، قبل از درمان برنامه ریزی های مورد نیاز را انجام می دهد. و با یک جراحی ساده ایمپلنت ها را قرار می دهد. دندان های موقت را در همان روز نصب می کند. پروتزهای دائمی بعد از 3 ماه ساخته می شوند.

پس از اینکه ایمپلنت ها و پروتزهای شما با موفقیت انجام شد، معاینات معمول دندانپزشکی باید هر 6 ماه تکرار شود. شما باید هر 6 ماه یا سالی یکبار دندان خود را جرم گیری کنید. این معاینات از بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند. برای حفظ سلامت ایمپلنت و دندان های طبیعی، مراقبت مناسب از بهداشت دهان ضروری است.

آخرین مطالب

لینک های مفید