بلیچینگ

بلیچینگ دندان

بلیچینگ چیست؟

 

بلیچینگ درمانی است که هدف آن روشن کردن رنگ دندان ها، از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندان است. این روش محبوب ترین روش درمانی در دندانپزشکی زیبایی است. سفید کردن بیشتر روی لکه های قسمت بیرونی یا سطحی دندان تاثیر می گذارد. برای سفید نگه داشتن رنگ دندان، درمان باید تکرار شود، زیرا این درمان تاثیر دائمی ندارد.

برخی از عادات می تواند باعث شود که رنگ دندان شروع به کدر شدن کند. استعمال دخانیات، می تواند از عوامل تسریع کننده این روند باشد. اگر از این عادات مضر اجتناب شود و مراقبت های توصیه شده توسط متخصصان رعایت شود، ممکن است برای 6 تا 12 ماه آینده به درمان بلیچینگ دندان دیگری نیاز نباشد.

 

چند نوع بلیچینگ دندان وجود دارد؟

 

روش های مختلفی برای طبقه بندی انواع بلیچینگ دندان وجود دارد. با توجه به نوع دندان، محل سفید کردن و یا با توجه به تکنولوژی مورد استفاده می توان این دسته بندی را انجام داد.

بلیچینگ دندان خانگی و کلینیکال

 

این رایج ترین روش سفید کردن دندان است. این روش با استفاده از قرار دادن ژل مستقیم روی سطح دندان انجام می شود و درمانی است که هم در مطب و هم در منزل قابل انجام است. ژل مورد استفاده حاوی پراکسید هیدروژن یا کاربامید است و می توان آن را در کلینیک دندانپزشکی موثرتر استفاده کرد، زیرا غلظت ژل بیشتر است و از نور لیزر استفاده می شود که باعث می شود سفید کننده سریعتر فعال شود.

درمان سفید کردن دندان ها معمولا بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد و در چند جلسه انجام می شود. تعداد جلسات درمانی به روش مورد استفاده، شدت لکه ها و سطح سفیدی که می خواهید به دست آورید بستگی دارد.

بلیچینگ دویتال

 

این درمان شامل سفید کردن دندان ها از قسمت داخل است. زمانی انجام می‌شود که روش های دیگر بلیچینگ تأثیری نداشته باشند. در این روش مواد سفید کننده داخل دندان قرار می گیرد و از پرکننده موقت دندان استفاده می شود. سفید کننده برای چند روز در داخل دندان باقی می ماند. این روش باید چندین بار تکرار شود تا زمانی که دندان به رنگ سفید دلخواه برسد.

سفید کننده LED

 

این یک روش بسیار موثر است که شامل فعال کردن مولکول های ژل سفید کننده با نور آبی ساطع شده توسط لامپ LED است. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، نتایج این بلیچینگ می تواند بسیار ماندگار باشد.

سفید کردن لیزری

 

این سریع ترین و موثرترین روش سفید کردن دندان است. نور لیزر ژل سفید کننده را فعال می کند و به مینای دندان نفوذ می کند و سفیدی آن را افزایش می دهد. با این حال، اثرات آن معمولا کوتاه مدت است. علاوه بر این، نور استفاده شده معمولاً تشعشعات مادون قرمز را فیلتر نمی کند، بنابراین می تواند به اعصاب دندان آسیب برساند.

هر دو روش دارای مزایای یکسانی هستند، اما سفید کردن دندان با LED از حساسیت دندان جلوگیری می کند زیرا نوعی نور است که به ریشه دندان آسیبی وارد نمی کند. همچنین، سفید کردن دندان با LED می تواند ماندگاری بیشتری داشته باشد.

 

مزایای بلیچینگ دندان

 

سفید کردن دندان رایج ترین روش درمانی در دندانپزشکی زیبایی است. یکی از دلایل این امر این است که دارای مزایای زیبایی و روانشناسی متعددی است. برخی از برجسته ترین مزیت های بلیچینگ دندان عبارتند از:

 

  • لبخند یکی از بارزترین ویژگی ها در ظاهر افراد است. داشتن لبخندی سفیدتر می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی روحیه افراد داشته باشد و اعتماد به نفس را بهبود بخشد و همچنین دیگران شما را فردی با اعتماد به نفس و قابل اعتمادتر به حساب بیاورند.
  • داشتن دندان های سفیدتر یک عامل کلیدی در بهبود عزت نفس است. از نظر اجتماعی، داشتن دهان و لبخند سالم بسیار ارزشمند است، بنابراین داشتن دندان های سفید می تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد.
  • به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک می کند. درمان سفید کردن دندان نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان منظمی دارد. به طور کلی فردی که می خواهد بلیچینگ انجام دهد، فردی است که به سلامت دهان خود اهمیت می دهد.
  • نتایج سریع درمان سفید کردن دندان بین سه تا چهار جلسه انجام می شود، اما می توان آن را در یک جلسه نیز انجام داد. بر خلاف بسیاری از درمان های دندانپزشکی، نتایج سفید کردن دندان بسیار سریع قابل لمس است.

مراحل درمان سفید کننده

 

سفید کردن دندان یک درمان سریع و آسان است و می‌توان آن را در کلینیک یا خانه انجام داد. مراحل آن به محل انجام درمان بستگی دارد، اما این مراحل نیز شبیه هم هستند.

مراحل بلیچینگ دندان در کلینیک

 

در صورت بلیچینگ دندان در کلینیک، سفید کردن دندان شامل دو مرحله خواهد بود.

1. در مرحله اول متخصص دندانپزشکی از ماده ای استفاده می کند که لثه های اطراف دندان را می پوشاند و از آن محافظت می کند. سپس یک ژل سفید کننده روی دندان ها قرار می دهد.

2. در صورت نیاز به فعال کردن سفید کننده، یک LED یا لیزر در طول درمان به ژل داده می شود. درمان ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشد، اما می تواند در یک جلسه انجام شود.

مراحل بلیچینگ دندان در خانه:

 

در صورت تمایل به انجام سفید کردن دندان در منزل می توان از اسپلینت های متناسب با دندان ها و ژل سفید کننده در آن استفاده کرد. این درمان باید توسط دندانپزشک تجویز شود. مراحل این روش درمانی عبارتند از:

1. ابتدا متخصص از فک بالا و پایین قالب می گیرد و آتل های سفارشی می سازد که کاملاً متناسب با دندان های شما می باشد، به طوری که عامل سفید کننده با آنها در تماس نباشد.

2. پس از ساخته شدن آتل ها، ژل سفید کننده داخل اسپلینت ها قرار می گیرد و باید هر روز چند ساعت از آتل ها استفاده کنید.

مراحل بلیچینگ دندان ترکیبی:

 

این روش درمانی ترکیبی از دو روش درمانی بلیچینگ دندان در کلینیک و خانه است.

آخرین مطالب

لینک های مفید