بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است.این باکتری به طور معمول باعث مسمومیت غذایی میشود اما با تغییر ساختمان این سم دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فوائد دارویی متعدد و روز افزونی دارد. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید میشود.باید توجه داشت که دیسپورت اکنون در خود آمریکا هم بهترین دارو تلقی میشود و گوی سبقت را از بوتاکس آمریکایی ربوده است .

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا یکسال متغیر است که متوسط آن 3 ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس تجویزدارو شروع میشود و بنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا میکند.به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثر دارو ،یعنی در انتهای یک ماه اثر دارو از زمان شروع آن کمتر بوده و پس از دو ماه کمتر از اثر یک ماه پس از تزریق است.

داشتن تغذیه مناسب و استفاده از غذاهای مفید برای سلامت پوست به داشتن پوستی سلامت و شاداب کمک می‌کند. در ادامه به تعدادی از بهترین غذاها و مواد خوراکی برای داشتن پوستی شفاف و سلامت اشاره می‌کنیم.

روغن های خوب برای داشتن پوستی عالی: روغن های خوبی چون روغن زیتون (بکر) و روغن های تصفیه شده، حاوی مواد مغذی‌ای هستند که برای پوست‌تان مفیدند

چای سبز جادویی ترین معجونی است که می توانید برای پوستتان بیابید

ویتامین ای قویت کننده ی سلامت پوست

نوشیدن آب کافی برای داشتن پوستی شفاف لازم است.

سلنیوم برای پوست 

این ماده ی مغذی( سلنیوم )  می تواند از پوستتان در مقابل سلولهایی که باعث تجمع رادیکال های آزاد می شوند،حفاظت کند.رادیکالهای آزاد باعث ایجاد علائم پیری چون چین و چروکها و خشکی پوست، آسیب بافت پوست و شاید بعضی بیماریها می شوند.همچنین سلنیوم شاید باعث جلویری از سرطان پوست شود. سلنیوم را می توان از از آجیل ، قارچ های دکمه ای ، میگو و ماهی، گوشت بره و ماهی های چون کاد، هالیبوت ، ماهی تن و سالمون ،گوشت پخته ی گاو ، بوقلون بریان ، صدف های خوراکی ، ماهی ساردین ، خرچنگ و پاستای غنی از گندم دریافت کنید

آنتی اکسیدانت‌ها

آنتی اکسیدانت‌ها برای کاهش روند تخریب ناشی از رادیکالهای آزاد مهم هستند.شما می توانید در هر نوع غذایی آنها را بیابید، به خصوص میوه ها و سبزیجات رنگی ، مانند انواع توت ها، گوجه فرنگی ،زردآلو، چغندر ، کدو،سیب زمینی های شیرین ،نارنگی و فلفل

  • ویتامین آ
  • امگا-3 و امگا-6
  • ویتامین سی

آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین میبرد؟

مطمئنا خیر. اولا بوتاکس را به همه ی نواحی صورت نمیتوان تزریق کرد زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت میشود، ثانیا گاهی برای درمان چین ها علاوه بر بوتاکس باید از فیلرها (ژل ها)استفاده کرد.

فیلرها:

استفاده از پرکننده ها یا فیلر ها که در ایران عمدتا به نام ژلها شناخته میشوند هرروز بیشتر شده و تنوع محصولات هم به حدی است که اکنون به پزشک اجازه انتخاب دقیقتر میدهد..

این ماده که از ترکیبات طبیعی بدن است و در تمام بافتها یافت میشود  یک مولکول قندی است که قند اصلی بافت همبندی تمام مهره داران است  و به طور مثال  ژلی که داخل چشم هریک از ما را پر کرده است از جنس هیالورونیک است  و برای همین  است که سالهاست برای پر کردن چشم ضمن جراحی شبکیه از ژلهای هیالورونیک اسید استفاده میشود اما کاربرد شایع هیالورونیک اسید در زیبایی به حدود دو دهه پیش برمیگردد که توانست ظرف مدت کوتاهی  در رقابت با کلاژن آن را شکست دهد و خود پادشاه عرصه زیبایی گردد.

امروز دهها مارک  هیالورونیک اسید در کشورهای مختلف دنیا تولید میشود  که تنها موارد زیر تائیدیه سازمان  دارویی آمریکا را دارند.(FDA) 
  • ژوویدرم (juvederm)
  • رستیلن و پرلن(restylane perlan)
  • بلوتروبالانسbellotero balance  یا esthelis basi

آخرین مطالب

لینک های مفید