دندانپزشکی کودکان: کلید سلامت دهان و دندان کودکان

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان شاخه ای از دندانپزشکی است که وظیفه درمان کودکان از بدو تولد تا رویش دندان های دائمی آنها را بر عهده دارد. مراجعه منظم به دندانپزشکی بسیار مهم است زیرا می تواند از بیماری های دهان و دندان جلوگیری کند و در صورت تشخیص ناهنجاری های احتمالی در سنین پایین می توان به موقع اقدام کرد و از بروز مشکلات و آسیب های دهانی در آینده جلوگیری کرد.

سلامت دهان و دندان ضعیف می تواند منجر به موارد زیر شود

  1. دندان درد
  2. عفونت
  3. تغییر الگوی خواب و غذا خوردن
  4. غیبت در مدرسه
  5. کاهش اعتماد به نفس
  6. کشیدن دندان به دلیل پوسیدگی دندان

با کنترل مصرف شکر می توان از پوسیدگی جلوگیری کرد، در حالی که فلوراید به تقویت مینای دندان و عاج کمک می کند. پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های دهان از قند برای تولید اسید استفاده می‌کنند که به مینای آسیب می رساند.

پوسیدگی دندان شایع ترین دلیل بستری شدن در بیمارستان در بین کودکان پنج تا نه ساله در سه سال گذشته بوده است. برای کودکان خردسال، کشیدن دندان معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان دارد.

Pediatric Dentistry

مراحل دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان را می توان به 4 مرحله تقسیم بندی کرد که به نوبه خود مراحل مختلف رشد دندان های کودکان را پوشش می دهد:

نوزادان

دندانپزشکی نوزادان در 0 تا 3 سالگی به عنوان مرحله دندانپزشکی پیشگیرانه شناخته می شود. آنچه در این مرحله در نظر گرفته شده است، نظارت بر رشد طبیعی فک پایین و بالا است. با شروع رشد دندان های شیری این کار از بروز مشکلات ارتودنسی جلوگیری می کند. همچنین آسیب هایی مانند پوسیدگی یا مال اکلوژن معاینه می شود.

از سوی دیگر، والدین از نحوه درمان و معاینات صحیحی که باید بر روی فرزندان خود انجام دهند، مطلع می شوند. علیرغم اینکه در ابتدا نوزادان دندان ندارند، باید بررسی کنید تا ببینید که آیا هر نوع ناهنجاری در دهان آنها وجود دارد یا خیر. در صورت عدم وجود مشکل، توصیه می شود سالی یک بار به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا رشد دهان و دندان کودک را کنترل کنید.

دندان های شیری در دندانپزشکی کودکان

دندان کودکان در حدود هفته ششم و هشتم بارداری شروع به رشد می کند. تا زمانی که نوزاد به دنیا می آید و برای بیرون آمدن اولین دندان شیری خود آماده می شوند. به طور کلی رویش دندان های شیری حدود 6 یا 8 ماهگی طول می کشد. رشد دندان های شیری تا دو و نیم سالگی کامل نمی شود. انجام اولین معاینه دندانپزشکی کودکان تا یک سالگی توصیه می شود.

دندان مختلط

این یک فرآیند تدریجی است که از طریق آن کودکان شروع به از دست دادن دندان های شیری می کنند تا فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی باز کنند. این مرحله به “مرحله مختلط” معروف است که در آن دندان های شیری با دندان های دائمی همزیستی دارند، این مرحله بین سنین 6 تا 12 سالگی اتفاق می افتد. در این مرحله توصیه می شود هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان دائمی

دندان دائمی شامل از دست دادن دندان های شیری و شامل 32 دندان جایگزین است. رشد این دندان ها از حدود 6 سالگی با از دست دادن تدریجی دندان های شیری شروع می شود و با رشد دندان عقل به پایان می رسد. در این مرحله ایده آل این است که هر سال به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

Pediatric dentistry AdobeStock 137845638

شایع ترین آسیب های دهانی در دندانپزشکی کودکان

پوسیدگی: این شایع ترین بیماری دهان در بین کودکان است. پوسیدگی دندان معمولاً به دلیل مصرف بیش از حد قند و بهداشت نامناسب دندان ایجاد می شود.

تروماتیسم: تروماتیسم دندان دومین آسیبی است که پس از پوسیدگی در دندانپزشکی اطفال بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. این مشکل در اثر ضربه و افتادن دندان ایجاد می شوند.

مال اکلوژن: زمانی رخ می دهد که قوس بالایی دندان ها به خوبی با دندان پایین تناسب نداشته باشد.

در کلینیک دندانپزشکی کام دنتال ما به طور کامل اهمیت دندانپزشکی کودکان را می دانیم. اهمیت دندانپزشکی کودکان در مراقبت و پیشگیری مناسی است تا کودکان بتوانند دندان های دائمی خود را با سلامت حفظ کنند. به همین دلیل، ما تاکید ویژه ای بر آموزش بهداشت دهان و دندان کودکان از سنین پایین داریم.

Tyler TX Dentist Near ME scaled 1

برخی از درمان های دندانپزشکی کودکان کلینیک ما عبارتند از:

ارتودنسی پیشگیرانه: روشی برای جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان است. متخصصان ما با تجزیه و تحلیل های مختلف می توانند پیش بینی کنند که رشد دندان کودکان چگونه خواهد بود.

ارتودنسی: معمولا برای کودکان 6 تا 11 ساله استفاده می شود. یکی از روش های کلیدی اصلاح مشکلات دهان و دندان است. از آنجایی که در این محدوده سنی ساختار دهان به طور کامل رشد نکرده ، متخصص ارتودنسی امکان اصلاح به موقع مشکلات ساختاری دندان ها را دارد.

ما همچنین آموزش های مختلفی را برای کودکان و والدین ارائه می دهیم. توصیه می کنیم تا سن 7 تا 8 سالگی والدین بر مسواک زدن کودکان نظارت داشته باشند تا به درستی انجام شود. اگر سوالی دارید یا می خواهید اطلاعات بیشتری بگیرید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مطالب

لینک های مفید