طراحی لبخند

طراحی لبخند

داشتن لبخند زیبا می تواند افراد را جذاب تر کند. لبخند زیبا، نتیجه هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و فک و شکل دندان‌ها است. اصلاح طرح لبخند به منظور طراحی لبخند زیبا صورت می‌گیرد.

جهت طراحی لبخند برای بدست آوردن لبخند زیبا گاهی نیاز به تغییراتی در فرم لثه ها ، فاصله دندانها، طول ارتفاع تاج دندان و روشهای مرسوم سفید کردن دندان و… است. در واقع رابطه مستقیمی بین اجزای صورت، بویژه دهان، شکل و رنگ اجزا دهان و… در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسب این روابط باعث لبخند زیبا برای افراد میشود.

دندان های پیش بالا باید بلند تر از بقیه دندانها باشد تا زیبایی دندان بیشتر باشد و ظاهر فرد جوانتر نشان داده شود. خط لبخند خطی فرضی است که از لبه دندانهای جلوی فک بالا می گذرد که باید با لب پایینی فرد موازی باشد. تناسب بین لبها و دندانها باعث زیبایی دندان همچنین لبخند ایده ال است.(طراحی لبخند)

در طراحی لبخند بایستی نسبت طلایی بین دندانی ایجاد شود تا زیبایی دندان به فرد اهدا شود. در لبخند زیبا سفیدی، درخشندگی و مرتب بودن دندانها از اصول درمان زیبایی دندان محسوب است. داشتن لبخند زیبا با طراحی لبخند اعتماد به نفس شخص را افزایش می دهد.وجود هماهنگی بین اجزاء لبخند در طراحی لبخند هدف قرار میگیرد وظیفه دندانپزشک زیبایی شناخت این روابط و ایجاد آن برای بدست آوردن لبخند زیبا برای فرد می باشد.

چگونه لبخند خود را آنالیز کنیم؟

برای آنالیز طراحی لبخند می‌بایست موارد زیر را بررسی کنید:

  • آیا زمانی که صحبت می کنید یا لبخند ملایمی می زنید نوک دندانهای شما مشخص میشود؟
  • در هنگام لبخند زدن ملایم و حتی صحبت کردن بایستی مقداری از نوک دندانهای شما مشخص باشد.
  • آیا دندانهای جلوی شما بلند است؟
  • دندان های جلو بایستی کمی (حدود یک تا دو میلی متر) بلندتر از دندانهای کناری (Lateral) باشد. اگر از این مقدار بیشتر یا کمتر باشد لبخند زیبایی نخواهید داشت.
  • آیا بین دندانهای شما فضای خالی وجود دارد؟
  • وجود این فضاها (Diastemas) می تواند به علت مشکلات متعددی باشد. برای بستن فضاها می توان با توجه به سایز آنها درمانهای مختلفی را انجام داد
  • آیا دندان‌های جلو شما روی هم قرار گرفته و دچار شلوغی هستید؟
  • در هر دو صورت شما از داشتن لبخندی زیبا محروم خواهید بود و نیازمند به درمانهای زیبایی یا ارتودنسی هستید.

پس از درمان طراحی لبخند مراقبت لازم از دندانهای زیبا شده برای دوام و پایداری آنها لازم است. بیمار بایستی در دوره های زمانی مشخص جهت پایداری و مراقبت درمان به دندانپزشک مراجعه نماید. مصرف دخانیات از جمله علل تغییر رنگ و پوسیدگی دندانی محسوب می شود که باعث رنگ نامطلوب روی دندانها می شود. با ترک سیگار به درمان طراحی لبخند کمک فراوانی می شود که داشتن لبخند زیبا برای فرد بسیار لذت بخش تر است.

آخرین مطالب

لینک های مفید