لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یک درمان زیبایی برای دندان های قدامی است که شکل و رنگ دندان ها را اصلاح می کند. این روکش ها از جنس سرامیک ساخته می شود. لمینت سرامیکی متناسب با دندان شما ساخته می شوند و روی دندان قرار می گیرد. آنها با رنگ و ظاهر بی نظیر خود هیچ تفاوتی با دندان های طبیعی ندارند. در برابر لکه و سایش مقاومت بسسیار بالایی دارند. برای اجرای این روش درمانی ابعاد دندان، سلامت لثه، موقعیت دندان ها و عدم وجود پوسیدگی اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی کام دنتال در مورد روند تشخیص و درمان شما را کاملا راهنمایی خواهند کرد.

لمینت سرامیکی به دلیل عبور نور از دندان های طبیعی قابل تشخیص است و تغییر رنگ نمی دهند زیرا از سرامیک با تکنولوژی و کیفیت بسیار بالا تولید شده است.

کاربرد لمینت سرامیکی

 

دندانپزشکان از لمینت سرامیکی برای درمان فاصله بین دندان ها و یا ترمیم دندان های شکسته و فرسوده استفاده می کنند. یکی دیگر از موارد استفاده، تغییر شکل و رنگ دندان هایی می باشد که با استفاده از سفید کردن دندان قابل ترمیم نیست. دندانپزشکان همچنین از درمان لمینت سرامیکی برای اصلاح پرکردگی های قدیمی که دچار تغییر رنگ شده اند، استفاده می کند. در نهایت، درمان روکش لمینت یک درمان جایگزین برای درمان ارتودنسی است.

 

مراحل درمان لمینت سرامیکی

 

ابتدا، دندانپزشک یک ماکت برای نشان دادن شکل نهایی لبخند به بیماران و تصمیم گیری در مورد اندازه و شکل دندان تهیه می کند. این کار را با تصویر برداری صورت می گیرد. و در مرحله بعدی، دندان برش داده می شود. سطوح قدامی دندان به میزان 0.3 تا 0.7 میلی متر برش داده می شود.

در برخی موارد می توان لمینت را بدون هیچ گونه سایشی روی دندان اجرا کرد (لمینت سرامیکی Prepless Uncut). لمینت سرامیکی IPS E-MAX از تراش دندان جلوگیری می کند. اگر بیمار و پزشک از فرم، وضعیت و رنگ دندان‌ها راضی باشند، روکش لمینت چسبانده می شود. پس از پایان این مراحل، بیمار ظاهر دندان مورد نظر خود را به دست می آورد.

“برای ساخت لمینت سرامیکی، بیمار حداقل 3 جلسه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

مراقبت از لمینت سرامیکی چگونه انجام می شود؟

 

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید دو بار در روز انجام شود. باید از خمیرهای حاوی فلوراید و غیر ساینده استفاده شود. پس از چسباندن لمینت های سرامیکی، آنها مانند یک بخش طبیعی از دندان های شما خواهند شد. با این حال، بیماران باید از جویدن ناخن، جویدن مداد و جویدن غذاهای سفت با لمینت خودداری کنند تا به لایه سرامیکی دندان آسیبی نرسانند. اگر عادت به دندان قروچه دارید، حتما باید از پلاک های محافظ استفاده کنید. اگر یک فعالیت ورزشی انجام می دهید که به دهان شما ضربه وارد می شود، باید از محافظ ورزشی استفاده کنید.

 

لمینت دندان در چه مواردی استفاده می شود؟

 

لمینت های سرامیکی جایگزین بسیار خوبی برای روکش دندان هستند. اصلاح رنگ، شکل و اندازه دندان با استفاده از لمینت سرامیکی امکان پذیر است. لمینت سرامیکی برای درمان تغییر رنگ به دلیل مصرف تتراسایکلین در کودکی ، ضربه، تغییر رنگ دندان پس از درمان ریشه و … استفاده می شود.

برای چه افرادی استفاده از لمینت سرامیکی توصسه نمی شود؟

 

 • برای بیماران مبتلا به اختلالات فک (فک پایین ، بسته شدن ضربدری دندان ها و …) توصیه نمی شود.
 • در عادات بد مانند جویدن ناخن و جویدن مداد
 • در بیمارانی که در دندان ها بافت مینای کافی وجود ندارد.
 • در موارد ابتلا به فلوئوروزیس پیشرفته (در این افراد رنگ آمیزی پیشرفته دندان وجود دارد که از پشت لمینت منعکس می شود. همچنین چسبندگی مناسبی وجود ندارد.)
 • در بیماران مبتلا به تحلیل لثه شدید
 • درمان دندانی لامینا برای افرادی که عادات پارافانکشن پیشرفته ، مانند دندان قروچه و فشردن دندان دارند اجرا نمی شود.

 

طول عمر لمینت سرامیکی چقدر است؟

 

لمینت های سرامیکی با مراقبت خوب و صحیح از دهان و دندان می توانند 20 سال بدون هیچ مشکلی استفاده شوند. زیرا سرامیک  استفاده شده برای ساخت لمینت سرامیکی ، بیشترین مقاومت را در مقابل فشار و تغییر رنگ دارد.

آیا در حین لمینت دندان ها احساس درد خواهم کرد؟

 

معمولاً در طول درمان دردی وجود ندارد. اما در برخی موارد، در حین انجام لمینت ممکن است نیاز به استفاده از بی حسی موضعی باشد. پس از پروسه قالب گیری لمینت سرامیکی، لمینت موقت برای محافظت از دندان های شما ، قرار داده می شود. بنابراین تا جلسه بعد، بیمار دچار اضطراب نمی شود و از ایجاد حساسیت جلوگیری می شود.

 

مزایای لمینت سرامیکی

 

 • در بیماران مناسب می توان بدون دست زدن به دندان ، از لمینت سرامیکی IPS E-MAX استفاده کرد.
 • سازگاری و محافظت از لثه در لمینت های سرامیکی بسیار مناسب است.
 • شبیه دندان طبیعی است و نظر زیبایی هیچ مشکلی ندارد
 • به دلیل ساختار سرامیکی، رنگ قهوه و سیگار در مقایسه با دندان های طبیعی تاثیر کمتری دارد.
 • مقاومت سایشی لمینت بسیار بالا است.

 

معایب لمینت سرامیکی چیست؟

 

 • نیاز به کار آزمایشگاهی و بالینی دقیق دارد.
 • اگرچه چسب قوی است و لمینت ها در برابر سایش مقاوم هستند، اما دندان ها نباید توسط مواد غذایی سفت شکسته شوند.
 • اگر عادت به دندان قروچه دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است بلافاصله پس از استفاده از لمینت دندان به گرما و سرما حساسیت داشته باشید. این یک حساسیت طبیعی است.

 

 

 

 

آخرین مطالب

لینک های مفید