ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت چیست؟ چگونه انجام می شود؟

 

ونیر کامپوزیت از جمله فرآیندهایی است که در سال های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده و به راحتی در کلینیک دندانپزشکی کام دنتال انجام می شود. این روش که مبتنی بر چسباندن مواد پرکننده ونیر کامپوزیتبه دندان بدون نیاز به ساییدگی روی دندان است، به دلیل عدم آسیب به دندان یکی از روش های درمانی پر کاربرد در دندانپزشکی زیبایی است.

این روش به خصوص زمانی که تغییر شکل‌های جزئی در دندان‌ها وجود دارد، به کار می‌رود. اگرچه این روش را فقط به عنوان فرآیند ترمیم دندان ها در نظر می گیرند، اما در واقع از این روش برای درمان مشکلات زیبایی نیز استفاده می شود.

 

روش کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

 

از روش کامپوزیت ونیر که اولویت اصلی آن «عدم آسیب رساندن به دندان» است، می توان برای اصلاح رنگ و همچنین شکل دندان استفاده کرد. قبل از کامپوزیت دندان ها یک معاینه ساده انجام می شود که در مواقعی که نیاز به اصلاح دندان است، استفاده می شود.

مواد کامپوزیتی متناسب با شکل و رنگ طبیعی دندان انتخاب می شود. کامپوزیت ونیر به صورت یک لایه روی دندان قرار می گیرد. فرم دهی نهایی دندان، در نهایت با استفاده از پولیش این فرآیند تکمیل می شود. از پولیش برای مقاومت بیشتر دندان در برابر لکه شدن استفاده می شود.

آیا کاربرد کامپوزیت باعث درد می شود؟

 

بیماران نگران درد در طول کامپوزیت ونیر هستند. با این حال، برای این روش نیازی به سایش دندان ها نیست. بنابراین، هیچ دردی وجود ندارد، زیرا نیاز به بیهوشی قبل از عمل بیشتر به این دلیل است که باعث درد نمی شود. بنابراین می توانید با خیالی آسوده این روش درمانی را انجام دهید و دندانی بسیار زیبا و صاف داشته باشید.

 

کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند؟ و در چند جلسه انجام می شود.

 

اگر از مواد با کیفیت استفاده شود و در عین حال کامپوزیت ونیر توسط یک دندانپزشک مجرب انجام شود، فرآیند ونیر کامپوزیت می تواند طول عمری بین 5 تا 10 سال داشته باشد. با این حال، این یک فرآیند تجدید پذیر است. امکان انجام مجدد این کامپوزیت ونیر وجود دارد. می توانید اطلاعات دقیق تری در مورد وضعیت خود از دندانپزشک دریافت کنید. این فرآیند در یک جلسه تکمیل می شود.

با این حال، نسبت به نیاز دندان، ممکن است نیاز به 4 تا 6 جلسه باشید. بعد از معاینه می توانید از دندانپزشک خود اطلاعاتی در مورد تعداد جلسات بپرسید.

کامپوزیت ونیر برای چه افرادی انجام می شود؟

 

به طور کلی فرآیند کامپوزیت ونیر یکی از فرآیندهایی است که می تواند در بسیاری از مشکلات دهان و دندان وارد عمل شود. به همین دلیل می توان گفت که تعداد افرادی که می توانند از این روش درمانی بهره مند شوند بسیار زیاد است.

 • کسانی که می خواهند رنگ دندان خود را تغییر دهند
 • کسانی که از تغییر شکل دندان شکایت دارند
 • بیمارانی که دندان شکسته دارند
 • افرادی که بین دندان های خود فاصله دارند
 • افرادی که می خواهند طول دندان هم اندازه داشته باشند
 • بیمارانی که می خواهند ، سطح دندان صافی داشته باشند

 

مزایای درمان کامپوزیت ونیر

 

 • در حین شکل دادن دندان ها هیچ برش یا سایشی روی دندان ایجاد نمی شود.
 • زمانی که بین دندان ها فاصله وجود داشته باشد، بدون نیاز به برش دندان های کناری، می توان این فاصله را در مدت کوتاهی ترمیم کرد.
 • اگر هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن ، دندان ها خیلی کوتاه هستند، می توان طول دندان ها را افزایش داد.
 • این فرآیند قیمت بسیار کمتری نسبت به روش هایی مانند لمینت یا روکش سرامیکی دارد.
 • بیشتر اوقات نیازی به بی حسی نیست.
 • ونیر کامپوزیت یک راه حل بسیار سریع برای برخی از مشکلات زیبایی در دندانپزشکی ارائه می دهد.

 

بعد از کامپوزیت دندان باید به چه نکاتی توجه شود؟

 

استفاده از این فرآیند به این معنی نیست که می توانید از معاینات معمول دندانپزشکی خود غافل شوید. البته باید بعد از کامپوزیت به مراقبت از دهان و دندان خود ادامه دهید. جدای از این، اینکه شما از این فرآیند بهره مند شده اید، نیازی به نگهداری اضافی ندارد.

در مواردی مانند شکستگی یا لک شدن دندان پس از کامپوزیت می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید. شما باید تا حد امکان دندانپزشکی را انتخاب کنید که در این زمینه با تجربه باشد. در عین حال باید توجه داشت که استفاده از مواد با کیفیت می تواند عمر کامپوزیت ونیر را افزایش دهد. مسواک زدن دندان ها پس از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که باعث رنگ آمیزی دندان ها می شود.

 

قیمت کامپوزیت ونیر چقدر است؟

 

صحبت در مورد یک رقم دقیق می تواند برای بیماران گمراه کننده باشد. لازم به ذکر است که این فرآیند برای اهداف مختلفی استفاده می شود. عواملی مانند روش درمانی، تعداد دندان های ونیر کامپوزیت شده یا تجربه پزشک نیز بر قیمت تأثیر گذار است. به این ترتیب پس از معاینه نیازهای شما مشخص شده و برنامه ریزی کامپوزیت توسط دندانپزشک شما انجام می شود. پس از معاینه اطلاعات دقیق قیمت برای شما ارسال خواهد شد.

 

 

آخرین مطالب

لینک های مفید