پری ایمپلنتیت

پری ایمپلنتیت

درمان ایمپلنت دندان در حال حاضر گزینه اصلی برای افرادی است که دندان خود را از دست داده‌اند. انتخاب ایمپلنت به این دلیل است که روش درمانی بسیار ایمن و زیبایی هستند که بازیابی عملکرد لبخند شما را تضمین می کنند. درمان ایمپلنت دندان معمولا در بیشتر موارد موفقیت آمیز است. با این حال، اگر به درستی از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت نکنیم، ممکن است از بیماری های دهان و دندانی مانند پری ایمپلنتیت رنج ببرید. این بیماری عفونی با منشا باکتریایی می تواند به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود. در کلینیک دندانپزشکی کام می خواهیم تمام اطلاعات لازم در مورد شایع ترین علل این بیماری دهان را بررسی کنیم.

پری ایمپلنتیت چیست؟

پری ایمپلنتیت یک بیماری التهابی است که بسیار شبیه پریودنتیت است. تفاوت بین هر دو بیماری در این واقعیت نهفته است که ایمپلنتیت پس از کاشت دندان ایجاد می شود، در حالی که پریودنتیت روی دندان های طبیعی ایجاد می شود.

التهابی که در بافت ‌های اطراف ایمپلنت دندان ایجاد می‌ شود، موفقیت درمان ایمپلنت ‌ را به ‌طور جدی به خطر می ‌اندازد و باعث از بین رفتن تکیه ‌گاه استخوانی ایمپلنت می‌ شود.

Fig 2a scaled

پری ایمپلنتیت و هر بیماری پریودنتال دیگری توسط باکتری های داخل دهانی ایجاد می شود. بدیهی است که اگر تحت درمان ایمپلنت دندانی قرار می گیرید، باید تا حد امکان با ایمپلنتولوژیست خود همکاری کنید و همیشه بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. اگر قرار نیست به شکل صحیحی از لبخند خود مراقبت کنید، کاشت دندان بی فایده است. بخش بزرگی از ناسازگاری و عدم موفقیت در ایمپلنتولوژی دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان پس از جراحی است.

اگر علائم بیماری پریودنتال را دارید توصیه می کنیم به کلینیک دندانپزشکی کام مراجعه کنید. پریودنتیست ما یک معاینه کامل از دهان و دندان شما انجام خواهد داد تا ریشه این مشکل را شناسایی کند. در صورتی که ایمپلنت های دندانی دارید و پری ایمپلنتیت به بافت های مجاور ایمپلنت شما آسیب می رساند، متخصصین ایمپلنت کلینیک دندانپزشکی کام با همکاری پریودنتیکس برای درمان روند عفونی برنامه ریزی می کنند.

دلیل ایجاد پری ایمپلنتیت

به طور معمول، این عفونت باکتریایی در بیماران دارای ایمپلنت به سه دلیل اصلی ایجاد می شود:

 1. مصرف دخانیات
 2. بهداشت ضعیف دهان و دندان.
 3. پروتزهای دندانی با برنامه ریزی ضعیف

علیرغم همه این موارد و به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی انجام شده ، احتمال بروز پری ایمپلنتیت پس از قرار دادن ایمپلنت های دندانی در کلینیک ما بسیار کم است. با این حال، توصیه می شود اقدامات بهداشتی پس از جراحی را طبق توصیه های متخصص ایمپلنت دنبال کنید.

peri implantitis10

چه چیزی باعث پری ایمپلنتیت می شود؟

 • علل باکتریایی
 • پلاک یا ناتوانی بیمار در مراقبت مناسب
 • کیفیت استخوان ضعیف
 • نیروی جویدن بیش از حد
 • خطا در ساخت پروتز

در چه مواردی ایمپلنت باید برداشته شود؟

 1. از دست دادن پیشرفته استخوان اطراف ایمپلنت
 2. تحرک (تکان دادن ایمپلنت)
 3. از دست دادن استخوان در سوراخ ها و شیارهای ایمپلنت
 4. نقص پیشرفته استخوان
 5. از دست دادن استخوان پیشرونده
 6. شکست در درمان های جراحی یا غیر جراحی
 7. مشکلاتی مانند ادم، تورم، آبسه در بافت نرم اطراف ایمپلنت که به درمان پاسخ نمی‌دهند.

مراقبت از ایمپلنت چگونه باید باشد؟

درست مانند مراقبت از دندان های طبیعی، مراقبت از ایمپلنت نیز بسیار اهمیت دارد. نگهداری روتین باید با تمیز کردن ایمپلنت ها با مسواک و استفاده از نخ دندان بر روی دندان طبیعی انجام شود و سطوح مجاور و برای فاصله بین دندان ها با برس واسط تمیز شود. در صورتی که در مراقبت از ایمپلنت مشکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.

peri implantitis fig2

آیا پری ایمپلنتیت قابل درمان است؟

روش های مختلفی برای درمان پری ایمپلنتیت وجود دارد. هدف اصلی این فرآیند برداشتن بافت‌های ملتهب ناخواسته اطراف ایمپلنت و افزایش طول عمر ایمپلنت با ایجاد بافت استخوانی جدید است. موفق ترین روش در درمان پری ایمپلنتیت سیستم های لیزری است. با این نوع لیزر که به لیزر بافت سخت نیز معروف است،  می توان بافت های التهابی را به بهترین شکل ممکن تمیز کرد. اما مهمتر از آن، این بهترین راه شناخته شده برای تمیز کردن سطح ایمپلنت بدون آسیب رساندن به ایمپلنت است.

DSC 0009 scaled 1

درمان پری ایمپلنتیت

در کلینیک دندانپزشکی ما درمان پری ایمپلنتیت را به روشی برنامه ریزی می کنیم که به سرعت و به راحتی انجام شود. جرم گیری و بروساژ ریشه بخشی از درمان های پری ایمپلنتیت است. با استفاده از ابزارهای بسیار پیشرفته، جرم و پلاک باکتریایی را که در زیر خط لثه قرار گرفته ، تمیز می کنیم. چندین قرار ملاقات دوره ای نگهداری پریودنتال را برنامه ریزی می کنیم که به ما امکان می دهد وضعیت پریودنتیوم را ارزیابی کنیم.

اگر ایمپلنت دندان دارید و لثه های شما متورم، قرمز یا خونریزی می کند، با کلینیک دندانپزشکی کام تماس بگیرید. تیم پزشکی ما شدت بیماری شما را تجزیه و تحلیل می کند تا یک درمان ایمن و موفق را به شما ارائه دهد.

آخرین مطالب

لینک های مفید