کراس بایت چیست؟ علل، علائم و درمان

کراس بایت

کراس بایت نوعی مال اکلوژن یا به عبارت دیگر مشکل در تراز دندان ها است. مال اکلوژن ویژگی است که دندانپزشکان زمانی از آن استفاده می کنند که دندان های بالایی به خوبی با دندان های پایین تناسب نداشته باشند. این منجر به بی نظمی در تراز و قرار گیری دندان ها می شود که باعث ضعیف در ناحیه فک می شود.

در کراس بایت، دندان های بالا در پشت دندان های پایین قرار می گیرند. در حالی که فردی که بایت مناسبی دارد، ردیف بالایی دندان ها (قوس دندانی بالایی) جلوتر از ردیف پایین (قوس پایین) خواهد بود، همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود.

41. crossbite 1

علائم اصلی کراس بایت

یکی از علائم اصلی که می تواند ما را در مورد کراس بایت هشدار دهد این است که بیمار هنگام غذا خوردن به خصوص هنگام جویدن با مشکل مواجه می شود، زیرا ناهنجاری دندان مانع از اعمال فشار مناسب می شود.

یکی دیگر از ایرادات مهم این است که به دلیل تراز نبودن موقعیت دهان در هنگام بسته شدن، اصطکاک بین دندان ها افزایش می یابد که به نوبه خود باعث ساییدگی دندان و عقب نشینی بافت لثه می شود.

سایر علائم رایج کراس بایت عبارتند از:

 • مشکلات در بهداشت دهان و دندان به دلیل موقعیت دندانی (این مشکلات می تواند باعث ایجاد پوسیدگی یا سایر عفونت های دیگر مانند پریودنتیت شود).
 • اضافه بار روی فک
 • سردرد
 • وزوز گوش یا سوت کشیدن گوش (صدا در گوش).
 • سرگیجه
 • ناراحتی در بسته نگه داشتن دهان

علل کراس بایت

به طور کلی، کراس بایت به دلیل عوامل ژنتیکی یا ارثی و مشکلات مادرزادی ایجاد می شود که باعث ایجاد تغییراتی در رشد صحیح فک کودکان می شود. اگرچه ممکن است کراس بایت به دلایل زیر نیز اتفاق بیافتد.

 1. فک بالا کوچکتر از فک پایین است
 2. موقعیت اشتباه دندان
 3. همچنین ممکن است فک بالا کوچکتر از فک پایین باشد
 4. موقعیت نادرستی دندان ها
 5. عادات بدی مانند گاز گرفتن اشیا که می تواند باعث تغییر در شکل و روش جویدن شود.
 6. تفاوت در اندازه دندان ها که باعث ایجاد مال اکلوژن می شود.

کراس بایت می تواند در هر کسی ظاهر شود. به همین دلیل است که توصیه می شود به طور دوره ای برای تشخیص کراس بایت در مراحل اولیه مراجعه کنید تا بتوانید در اسرع وقت آن را درمان کنید تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود.

درمان کراس بایت

به طور معمول، افرادی که این آسیب را تشخیص می دهند و درمان آن را بر عهده می گیرند، متخصص ارتودنسی هستند. متخصصی که مسئول بهبود بایت و تراز دندان ها است. در کلینیک دندانپزشکی کام بهترین متخصصین ارتودنسی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. ارتودنتیست های کام دنتال بیش از 15 سال تجربه در درمان این نوع مشکلات دارند.

ارتودنسی کودکان در کلینیک دندانپزشکی کام

الاینر های شفاف یکی از برجسته ترین روش های درمانی در دوران کودکی است. این یک درمان دندانپزشکی است که امکان اصلاح کراس بایت و مشکلات ارتودنسی مختلف را فراهم می کند. برای این کار از الاینر های شفاف استفاده می شود که عملاً با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست.

الاینر های شفاف بسیار کاربردی هستند زیرا قابل جابجایی هستند. آنها برای هر بیمار متناسب با موقعیت و نیاز او ساخته می شوند. ارتودنسی نامرئی به منظور دستیابی به لبخندی کاربردی و زیبا، دندان ها را به تدریج حرکت می دهد.

علاوه بر این، انواع مختلفی از اینویزیلاین هم برای کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان وجود دارد.

crossbite 1536x1025 1

چرا اختلالات ارتودنسی ایجاد می شود؟

 1. عوامل ژنتیکی
 2. ناهنجاری های مادرزادی
 3. پارافونکسیون ها و عادات بد (تنفس از دهان، مکیدن شست و غیره)
 4. از دست دادن زودرس دندان
 5. تروما در اثر تصادف
 6. حرکات دندان ناشی از مشکلات لثه
 7. دندان عقل
 8. دندان ها در مکان های غیر منتظره رشد می کنند
 9. دندان های از دست رفته یا اضافی

اگر اختلالات کراس بایت درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

بر اساس تحقیقات انجمن ارتودنتیست های آمریکا، اختلالات کراس بایت مشکلات مختلفی را ایجاد می کند. از آنجایی که تمیز کردن دندان های کج بسیار دشوار است، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه شایع تر است. دندان در اثر ضربه بسیار بیشتر مستعد شکستگی هستند. کراس بایت باعث انحراف و سایش ناخواسته دندان می شود. اپن بایت باعث ایجاد عادات فشار دادن زبان و اختلالات گفتاری می شود. علاوه بر این، تأثیر منفی مال اکلوژن بر روانشناسی افراد را نیز نباید نادیده گرفت.

crossbite treatment

بریس ها

بریس های فلزی و سرامیکی هر دو برای درمان کراس بایت موثر هستند. ارتودنتیست شما با استفاده از براکت‌هایی که روی هر متصل شده‌اند، با دقت هر دندان را در راستای صحیح حرکت می‌دهد و دندان‌های نامرتب را حرکت می‌دهد.

بریس روش درمانی آسان، موثر و راحتی هست و یک گزینه درمانی عالی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در تمام سنین هستند. بریس یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه های درمان ارتودنسی است.

آخرین مطالب

لینک های مفید